BIZNES INFRASTRUKTURA

Bez zmian na rynku chmury publicznej, AWS na czele, Microsoft się zbliża

Bez zmian na rynku chmury publicznej, AWS na czele, Microsoft się zbliża
Foto: Depositphotos

Odwieczny lider rynku infrastruktury chmury publicznej Amazon Web Services (AWS), czyli bardzo dochodowa platforma internetowego giganta Amazon, wciąż przewodzi stawce, ale jej udział w rynku spada.

Według szacunków Synergy Research Group, udział AWS w światowym rynku infrastruktury chmurowej wyniósł 31% w pierwszym kwartale 2024 r., co oznacza spadek z 32% rok wcześniej. Tymczasem główny rywal AWS, Microsoft, powoli się do niego zbliża, zwiększając udział w rynku swojej platformy Azure do rekordowego poziomu 25% w pierwszym kwartale 2024 roku. W połączeniu z Google i 11% udziałem w rynku platformy GCP, “Wielka Trójka” stanowi obecnie dwie trzecie stale rosnącego rynku chmury, a reszta konkurencji utknęła w niskich, jednocyfrowych wartościach.

W pierwszym kwartale 2024 r. globalne wydatki na usługi infrastruktury chmurowej wzrosły o 13,5 mld USD tj. 21% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r., co dało łączne wydatki w wysokości ponad 76 mld USD za trzy miesiące zakończone 31 marca. Patrząc na cały rok, rynek osiąga obecnie 300 mld USD przychodów i pomimo swojej wielkości nadal silnie rośnie, a wzrost rok do roku przyspieszył nawet drugi kwartał z rzędu.

– Pod względem rocznej stopy wzrostu mamy obecnie rynek o wartości 300 mld dolarów, który rośnie w tempie 21% rocznie – powiedział John Dinsdale, główny analityk Synergy Research Group. – Nie powrócimy do tempa wzrostu obserwowanego przed 2022 r., ponieważ rynek stał się już zbyt masywny, aby rosnąć tak szybko, ale będziemy świadkami jego dalszego znacznego wzrostu. Prognozujemy, że jego wielkość podwoi się w ciągu najbliższych czterech lat.

Udział dostawców w globalnym rynku infrastruktury chmurowej w 1 kwartale 2024

* Obejmuje usługi IaaS, PaaS oraz usługi hostowanej chmury prywatnej

Udział dostawców w globalnym rynku infrastruktury chmurowej w 1 kwartale 2024

Źródło: Synergy Research Group

Wartość obrotów rynku usług infrastruktury chmurowej w Q1 2024:

76 mld USD

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: