google renewable energy
INFRASTRUKTURA WYDARZENIE

Google inwestuje w centrum danych chłodzone wodą morską

Google zainwestuje 600 mln EUR w budowę drugiego centrum danych w Haminie w Finlandii. Obiekt będzie podobnie jak jego poprzednik z 2011 roku zlokalizowany w starej fabryce papieru Summa.

Wciąż czekamy w Polsce na uruchomienie pierwszego regionu usług chmury publicznej przez jednego z 3 globalnych dostawców tymczasem w Finlandii Google Cloud rozszerza działalność utworzonego tam rok wcześniej regionu. Firma inwestuje w obiekty zorientowane na wykorzystanie naturalnych i odnawialnych źródeł energii – wody morskiej i wiatru.

google hamina mill buildingHamina znajduje się na wybrzeżu, około 145 kilometrów na wschód od Helsinek, stolicy Finlandii i liczy nieco ponad 20 tys. mieszkańców. Nowy obiekt będzie zlokalizowany w starej fabryce papieru Summa, podobnie jak jego poprzednik, otwarty przez Google w 2011 roku.

Burmistrz Haminy, Hannu Muhonen, zaznacza, że „jest to największa jak dotąd pojedyncza inwestycja w historii miasta i będzie miała pozytywny wpływ na zatrudnienie tak w fazie budowy jak i później, podczas eksploatacji. Inwestycja zwiększa także atrakcyjność całego regionu. Współpraca między Google a miastem Hamina trwa już od dekady”.

Istniejący obiekt Google w Haminie został otwarty w 2011 roku i był kilkakrotnie modyfikowany, ostatnio w 2018 roku, kiedy Google Cloud otworzył nowy region w Finlandii. Obiekt jest chłodzony wodą morską – systemem chłodzenia odziedziczonym po papierni, która go poprzedziła – a Google sfinansował farmy wiatrowe, aby pomóc w jego zasilaniu.

MIESIĄC W CHMURACH
Wrzesień w chmurach - Jacek i Michał
Sierpień w chmurach live Michał i Jacek
CLOUDFORUM.TV
Chmura w Polsce: Dołączysz?

Obserwuj nas: