BEZPIECZEŃSTWO BIZNES INFRASTRUKTURA

Czy blockchain to już cloud 2.0?

Amazon Web Services dołączył do grona potentatów usług chmurowych oferujących możliwość budowy w ramach ich infrastruktury rozwiązań opartych o technologię blockchain. Firma zadeklarowała, że w pierwszej kolejności zaoferuje nową usługę sektorom opieki zdrowotnej i finansowemu.

Start usługi od AWS pokazuje, jak bardzo najwięksi gracze z branży rywalizują na polu usługi BaaS (Blockchain-as-a-Service), chociaż wielu potencjalnych klientów wciąż znajdują się na etapie zrozumienia technologii i określenia co dokładnie może im zaoferować a część inwestorów zaczyna rewizję początkowych oczekiwań

Po tym jak Google ogłosił prace nad wykorzystaniem technologii blockchain i zaoferowaniem jej w chmurze AWS był ostatnim dużym graczem którego brakowało na liście dostawców tej technologii jako usługi chmurowej. Rok wcześniej IBM wystartował ze swoim rozwiązaniem BaaS a pół roku później Oracle. Obie firmy opierają swoje rozwiązania o projekt open source Hyperledger Fabric. Również chińscy przedstawiciele sektora chmurowego zainwestowali już ofertę blockchain opartą o Hyperledger – Baidu i Tencent, a ostatnio Huawei.

Amazon Web Services wprowadzając na rynek swoją ofertę rejestrów rozproszonych pod nazwą AWS Blockchain Templates, opiera się na Ethereum i Hyperledger Fabric. Nowa usługa AWS Blockchain Templates umożliwia użytkownikom tworzenie i uruchamianie sieci Ethereum lub Hyperledger w ciągu dosłownie kilku minut. Podczas gdy sieci Hyperledger uruchamiane za pośrednictwem usług Templates mogą być tylko prywatne, sieci Ethereum na AWS mogą być publiczne lub prywatne.

Jak działa AWS Blockchain Templates

Amazon był wstrzemięźliwy, jeśli chodzi o nastawienie do technologii blockchain i działał dyskretnie, współpracując z takimi organizacjami, jak Sawtooth, Corda R3, PokitDok i Quorum, i koncentruje się w szczególności na problemach identyfikacji tożsamości i integralności łańcucha dostaw. Z tych partnerstw, Corda jest jedną z pierwszych platform blockchain na AWS.

Chmura i blockchain: gdzie są synergie?

Chmura i blockchain mają wiele wspólnych cech, a wdrożenia projektów pilotażowych wykorzystujących wybraną technologię blockchain w chmurze pokazują ich naturalną zbieżność. Prywatna sieć blockchain może być uruchamiana w bezpiecznym środowisku w chmurze (VPC – Virtual Private Cloud). Zatem na co deweloperzy i architekci chmury powinni zwrócić uwagę:

  • Chmura i blockchain dysponują analogicznymi zabezpieczeniami, dzięki którym dane mogą być w pełni szyfrowane. Modele wdrażania w chmurze w scenariuszu prywatnym lub publicznym idealnie odpowiadają naturze blockchaina.
  • Zarówno chmura jak i blockchain wykazują odporność na ewentualne cyberprzestępstwa. Blockchain – dzięki modelowi peer-to-peer, podczas gdy chmura jest chroniona permanentnie przez aktywne i stale ewoluujące rozwiązania oraz dzięki  tworzeniu stref wolnych od ryzyka cybernetycznego (cyber risk free zones). Obejmuje to całodobowe monitorowanie i proaktywną identyfikację podejrzanych zachowań oraz reagowanie w czasie rzeczywistym na takie zagrożenia.
  • Zarówno chmura, jak i blockchain przyczyniają się do redukcji kosztów. Blockchain, podobnie jak chmura, upraszcza  nieefektywne procesy biznesowe.

W końcu blockchain jak i chmura to systemy rozproszone.

Zdaniem Alego Ayyash’a, współzałożyciela BeeToken i byłego inżyniera w Google i AmazonPrzybierająca na sile migracja do usług opartych na technologii blockchain już się dzieje. Chmura jest rynkiem wartym miliardy dolarów, blockchain porusza się w tym samym kierunku – z tą różnicą, że znacznie szybciej. Wszyscy najwięksi gracze w chmurze (Amazon, Microsoft, IBM i Google) eksperymentują obecnie z rejestrami rozproszonymi w chmurze . Widzą sens praktyczny i wartość bardziej zdemokratyzowanej, zdecentralizowanej rzeczywistości.